Biyografi & CV

1976 Yazı’nda Almanya’nın Osnabrück şehrinde doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Kapadokya Üniversitesi Turist Rehberliği Bölümü mezunudur. 2000’li yılların ilk yarısında Türkiye’nin en büyük dergi grubu olan 1 Numara Hearst Yayıncılık bünyesindeki GEZİ Travel dergisine girdi. Burada beş yıl editörlük yaptı.

Pdf formatında özeçmiş indirmek için tıklayınız! Click here for CV

Türk Hava Yolları Skylife’ta editörlük, SunExpress uçak içi yayını SunTimes’ta yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Aralarında İngiltere’den The Daily Telegraph, Fransa’dan Le Figaro, Körfez ülkelerinden Gulf News ve The National, Rusya’dan Pravda ve Kommersant, Almanya’dan Die Welt, Hollanda’dan Levenin Turkije, Kuzey Kıbrıs’tan Caretta’nın da bulunduğu 20’den fazla gazete, dergi ve internet sitesi için içerik hazırladı. 2014-2017 arasında Yunus Emre Enstitüsü’nün beş dilde, 45 ülkede yayınladığı .tr dergisinde yayın yönetmenliği; 2020-2022’de 2,5 yıl, 12 ülkede yayınlanan FOOD and TRAVEL dergisinin Türkiye editasyonunda yazı işleri müdürlüğü yaptı.

Hâlen İstanbul ve Londra merkezli BuKafa Medya bünyesinde kadrolu metin yazarlığı görevini sürdüren Uslu, @goturkiye ve çatısı altındaki şehirlerin Instagram sayfalarına yazılar yazıyor. TRAVELounge Türkiye dergisi yazı işleri müdürü ve Türkiye Fotoğraf Vakfı resmî yayını FOTOSFER dergisi editörü olan Uslu, Hürriyet Seyahat gazetesi yazarlığını ve jüri üyeliğini de sürdürüyor. Oksijen gazetesinde ve TRT Radyo canlı yayınlarında periyodik aralıklarla yol hikâyeleri anlatan, Akdeniz Koruma Derneği gönüllüsü Uslu, hayat arkadaşı Filiz ile birlikte “cennetim” dediği Marmaris’te yaşıyor.

Kitapları:

“Soul of Istanbul” (2024)
“Güneşli Patikalarda Akdeniz” (2024)
“The Magnificent Treasures of Türkiye” (2023)
“I Magnifici Tesori Della Turchia” (2023)
“Doğu Seyahatnamesi” (2022)
“Arabayla Anadolu” (2021)
“The Magnificent Treasures of Turkey (2020)
“Ege’yi Gör ve Yaşa” (2019)  
“Yürüyerek İstanbul” (2018)  
“50 Ünlüyle 50 Rota” (2016)
“Nereye Gitmeli?” (2006)

Ödülleri:

* IAA Uluslararası Reklamcılık Derneği’nin 1999 yılında üniversiteler arasında düzenlediği En İyi Proje Yarışması’nda metin yazarı olarak en iyiler arasına girdi.
* Hürriyet gazetesinin 2013 yılında düzenlediği Türkiye’nin En İyi Seyahat Yazarları Yarışması’nda en iyi üç isimden biri oldu.
* 2009-2014 yılları arasında seyahat editörlüğünü yaptığı Türk Hava Yolları uçak içi dergisi Skylife ile Türkiye Gezginler Kulübü tarafından verilen 2014’ün en iyi seyahat yayını ödülünü aldı.
* 2020 yılında söyleşi için davet edildiği Kuşadası’nda KUAKMER (Kuşadası F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Müzesi) tarafından “barış ve dostluk güvercini” ile ödüllendirildi.
* “Yürüyerek İstanbul” isimli kitabı, 2021 yılında Borsa İstanbul tarafından “ayın kitabı” seçildi ve ödüllendirme olarak personele hediye edildi.
* 2022 yılında Marmaris Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali’ne katkılarından dolayı Marmaris Kültür ve Sanat Derneği (MAKSAD) tarafından açılış seremonisine davet edilerek “takdir belgesi” ile ödüllendirildi.
* Datça’nın kültür ve turizmine katkılarından dolayı Datça Belediyesi tarafından 2023 yılında “fahri hemşehri” belgesi ile ödüllendirildi.
* 2021 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Türkiye Tanıtım Platformu resmî Instagram sayfası @goturkiye ve altındaki şehirlere “A+ metin yazarı” deneyimiyle içerik hazırlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.